top of page

ПОДОРОЖ МАТЕМАТИЧНИМ ОКЕАНОМ

 

/Конспект уроку з математики (2 клас) 

з використанням  інтерактивних  методів навчання/

 

Тема. Знаходження значень виразів, що містять дужки. Розв’язування складених задач.

Мета. Формувати в учнів вміння знаходити значення виразів, які містять дужки. Закріплювати знання щодо порядку дій у виразах з дужками. Вдосконалювати вміння розв’язувати складенні задачі. Розвивати мислення, швидкість думки, пам’ять, увагу, обчислювальні навички. Виховувати інтерес до точних наук.

Тип уроку. Закріплення знань, умінь, навичок.

Методи: ігровий, розповідь, пояснення, вправи, самостійна робота, ілюстративно-демонстраційні.

Обладнання: карта подорожі, координатні таблиці для усного рахунку, сигнальні картки, картки схемами задач, роздатковий геометричний матеріал, фішки (кораблики), медалі, магнітофон.

Література:

1. Богданович М.В., Козак М.В., Король Я.А. Методика викладання математики в початкових класах: Навч. посібник. – 3-є вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2008. – 336 с.

2. Богданович М.В. Математика: Підручник для 2 кл. – К.: Освіта, 2002. –  С. 41 – 42.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організація класу.

Любі діти! У наш клас

Завітали гості щирі!

Привітайте в  добрий час

Гостей посмішкою й миром!

Ми вам раді, люди добрі,

І вітам щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок у другий клас!

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку і мотивація навчальної діяльності учнів.

- Сьогодні у нас з вами цікавий урок математики. Ми відправимося у подорож по Математичному океану. Але спочатку скажіть, для чого ми вчимо вирази з дужками?

- Під час подорожі ми будемо знаходити значення виразів, що містять дужки і розв’яжемо задачу, попрацюємо з геометричним матеріалом. А за правильні відповіді, виконані завдання, будете отримувати кораблики і в кінці уроку визначимо, хто найкраще здійснив подорож Математичним океаном.

- Ось перед вами карта цього океану.

ІІІ. Відтворення і корекція знань.

Усний рахунок

- Щоб відправитись у подорож, ми маємо підготувати корабель до великого плавання. Та ще всі моряки повинні вміти визначати своє місце знаходження. Зараз ми працюємо з координатними таблицями.

–Яка координата числа 3Б (5А, 4Е …)?

- Перевірили. Всі згодні?

(Хто згодний, той піднімає сигнальну картку зеленого кольору, а хто не згодний – червоного кольору)

- Слухаємо задачу.

Найстаршій доньці морського царя 15 років, а наймолодшій Русалоньці – на 5 років менше. Скільки років Русалоньці?

- Якою дією ти дізнався? Чому?

- Хто отримав таку ж відповідь?

 

- Молодці! Підготували корабель, визначили координати. Відправимося на Числовий острів.

- Подивіться на цей ряд чисел і знайдіть закономірність побудови.

2, 4, 6, 7, 8, 10, 12…

-  Як назвати їх одним словом? (Парні.)

- Яке число зайве? Чому?

- Продовжте ряд і назвіть ще три наступних числа. (14, 16, 18.)

 Всі моряки ведуть бортові журнали. Отже, сьогодні і ми зробимо записи. Відкрили зошити, записали число нашої подорожі.

Каліграфічна хвилинка

 - Подивіться ще раз на числовий ряд. Отже, яке число зайве?

- Давайте згадаємо, як пишеться цифра 7.

ІV. Узагальнення і закріплення знань.

- Вирушаємо і потрапляємо на Обчислювальний острів. Тут мешкають гноми, які дуже люблять розв’язувати приклади. Вони підготували приклади, які вам треба розв’язати.

- Ось перше завдання від гномів.

17 – (6 + 2) = 9

17 – 6 + 2 = 13

- Яку першу дію виконуємо у виразах з дужками?

- Чим відрізняється другий вираз від першого?

- Зараз виконаємо самостійно.

Самостійна робота (3 – 4 хв)

- Знайшли на сторінці 41 № 200 (2, 0,0).

- Перший рядок виконує перший стовпчик …

- Давайте виконаємо перевірку.

- Вирушаємо далі і потрапляємо на Острів відпочинку.

 

Рухівка

- Увага! Ми наближаємося до мису Задачного.

(Для тих учнів, що можуть самостійно справитися із завданням, пропоную наступні задачі на картках:

1. У господині було 19 качок. 8 качок вона поміняла на 5 гусей. Скільки птахів стало у господині?

2. Маса козеняти 9 кг, а ягняти на 2 кг менша. Яка маса козеняти і ягняти разом?

3. Для уроків праці купили 9 аркушів жовтого і 7 синього паперу. За урок витратили 10 аркушів паперу. Скільки аркушів паперу залишилося?

З іншими працюємо колективно)

-Тут розташоване селище, в якому живуть люди, що розводять корів. І мешканці цього селища підготували задачу № 204. Знайшли задачу під № 204 (2, 0, 4). Слухаємо, я читаю.

- Самостійно прочитали.

Розбір задачі

- Про що йде мова у задачі?

- Скільки літрів молока надоїли вранці?

- Чи відомо скільки надоїли літрів молока ввечері?

- А що сказано?

- Що зробили з молоком вечірнього удою?

- Скільки залишилося літрів молока?

- Що запитується у задачі?

- Чи можемо зразу дати відповідь на питання? Чому?

- Можемо дізнатися скільки літрів молока надоїли ввечері?

- Якою дією? Чому?

-Тепер можемо дати відповідь?

- Якою дією? Чому?

- Яка перша (друга) дія?

1.9 – 1 = 8 (л)

2.8 – 3 = 5 (л)

-Яка відповідь?

- Наступна зупинка –  Геометрична бухта. Подивіться уважно на нашу карту. Чий це тут прапор майорить? Це ж пірати! Допоможемо врятуватись від них жителям бухти? Для цього нам необхідно виконати піратські вимоги, а саме розв’язати геометричні завдання.

Робота в парах

- На кожній парті лежить конверт з геометричними фігурами.

- Ваше завдання 1 хвилину подивитися  на малюнок, а потім скласти з геометричних фігур такий самий малюнок.

- Яка пара виконала це завдання, то подає зелений сигнал.

- Які геометричні фігури використали?

- Скільки трикутників, чотирикутників?

V. Підсумок уроку.

- Чи всі завдання ми виконали на уроці?

-Що найбільше сподобалося?

Оцінювання учнів

- Молодці ті учні, які отримали найбільшу кількість корабликів.

- Вони найкраще працювали на уроці і на згадку про цю подорож отримують пам’ятні медалі.

- В тих у кого менше корабликів, вони теж добре працювали, але надалі треба намагатися працювати краще.

- А ті, хто не отримав жодного кораблика, тим потрібно бути активнішим, працювати. На наступному уроці ви будете працювати краще і одержите свої медалі.

“Людина не просто проживає своє життя , вона його будує, створює.”

Модель етапів уроку з використанням інтерактивних методів навчання на уроках української мови

Слова-назви предметів

Урок з української мови з використанням

інтерактивних методів навчання, 2 клас

 

Мета. Закріплювати знання дітей про слова-назви предметів,  збагачувати

           словниковий запас, розвивати мовлення, виховувати любов до рідної мови.

Обладнання. Тлумачні словники, картки для роботи в групах, мікрофон, малюнок до «Білої казки».

Тип уроку: урок узагальнення знань

Зміст уроку

І. Організація класу

 

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

   Тема нашого уроку «Закріплення знань і вмінь про слова–назви предметів».

    Сьогодні на уроці ми: *повторимо все, що вивчили про слова-назви  предметів;

*будемо збагачувати словниковий запас, розвивати  мовлення;

*попрацюємо в групах;

*будемо складати розповідь, використовуючи  слова-назви предметів;

*будемо писати охайно і каліграфічно.

 

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

 Мозковий штурм

- Давайте пригадаємо на які питання відповідають слова – назви предметів.

- Які слова відповідають на питання хто? Наведіть приклад.

- Які слова відповідають на питання що? Наведіть приклад.

- Поставте питання до слова учень, школа.

- Приведіть приклади: назви людей; назви тварин; назви всіх інших предметів.

 

Хвилинка каліграфії

Зи им онь ньк зима

•Доберіть споріднені слова до слова зима. (Зимно, зимонька, зимовий і т.д.)

•Складіть  речення. Знайдіть головні слова. Назвіть слова – назви предметів.

 

Гра «Виправ помилку»

•Прочитайте запис на дошці очима. Чи буде це реченням? Чому?

  Чарівна зима вкрила землю білою ковдрою

•Який розділовий знак ми можемо поставити в кінці цього речення?

•Яким воно буде за метою висловлювання?

•Прочитайте речення з такою інтонацією, щоб в кінці можна було поставити знак оклику.

•Прослухайте речення. (Вчитель читає з запитанням).

•Яке воно за метою висловлювання? Який розділовий знак поставите в кінці?

•Знайдіть головні слова в реченні. Ставте до них питання.

•Які ще слова – назви предметів– є в цьому реченні?

•На які питання вони відповідають?

 

Вибірковий диктант  «Зимові слова»

-Запишіть лише ті слова – назви предметів, які живуть взимку.

Сніг, велосипед, лід, вікно, лижі, мороз, віхола, день, поле,ковзани,  дощ, ожеледиця.

Перевірка написаного.

- Які слова не можна поділити для переносу? Чому?

- Які слова вживаються лише в значенні багато?

- Яким словом можна замінити слово віхола? (хурделиця, завірюха)

 

Словникова робота

Віхола – це назва сильного холодного сніжного вітру споріднена зі словом віяти.

-Як ви розумієте слово ожеледиця?

 

Робота з тлумачним словником

-Прочитайте, що означає слово ожеледиця.

Робота з фразеологізмами

Ми з вами знаємо, яка багата, співуча і мелодійна наша мова. Славиться вона своїми віршами, прислів’ями, приказками, а також фразеологізмами.

•Діти, що таке фразеологізми?

•Які фразеологізми ви знаєте?

 Сьогодні ми познайомимося з новим влучним висловом Як сніг на голову

•Як ви розумієте цей вислів?

В давнину, коли наш народ воював з татарами, вони з’являлися дуже раптово, несподівано. Саме з того часу і стали говорити як сніг на голову.

     - Введіть цей вислів в речення.

(Ця звістка для мене була як сніг на голову.)

 

 Динамічна пауза

 

 Робота в групах

1 група. Підкреслити слова, які відповідають на питання хто?

Лисиця, школа, мама, Оленка, зима, клас, діти, зошит, черевики, ворона, учитель, ранок, дівчинка.

2 група.  Підкреслити слова, які відповідають на питання що?

Петрик, лінійка, квітка, море,  мороз, тато, колесо, сестричка, кіно, олівець, ластівка, молоко.

3 група. Підкреслити слова – назви предметів.

              Здрастуй, снігова зима!

              Ти весела й чарівна,

              Дітям нашого села

              Подарунки принесла.

4 група. До слів, які відповідають на питання хто?, доберіть слова, які відповідають на питання що?

моряк –                                             лісник –

садівник –                                         лікар –

льотчик –                                          школяр –

5 група. Утворіть пари слів за зразком (один -багато)  

Лікар  – лікарі

Олень –

Дуб –

Дощ –

Джерело –

Учень –

Крило –

 

Робота за малюнком

- Розгляньте малюнок. Яка пора року зображена? Доведіть.

- Хто зображений на малюнку?

- Зберіть всі слова, які відповідають на питання що?

- Уявіть себе всередині малюнка. Що ви відчуваєте? Що ви чуєте?

- Зберіть всі слова – назви предметів. (Вчитель записує на дошці.)

- Який колір переважає на малюнку?

- Якби ми писали кольорову казку, то яка б вона була?

- Давайте складемо «Білу казку». (Складають казку).

- Які слова - назви предметів ви запам’ятали?

 

Бесіда

- Які зимові свята ви знаєте?

- Як їх святкують?

Наш народ багатий на звичаї та традиції. На новорічні свята з давніх-давен ряжані ходили від хати до хати, бажали здоров’я і щастя, щедрували і колядували.

Ви маленькі українці.  Ви маєте любити, пам’ятати і шанувати традиції свого народу.

 

ІV. Підсумок уроку

 Прийом «Фантастичні гіпотези»

•Що було б, якби зникли всі слова – назви предметів?

 

Вправа «Мікрофон»

•Що нового ви дізналися на уроці?

•Де б ви могли використатти отримані знання?

Тема. Вірші-діалоги.

Марійка Підгірянка. «Розмова про сонце»

Мета: поглибити знання учнів про діалог, вчити школярів сприймати на слух, читати, обговорювати та переказувати вірші-діалоги, свідомо сприймати прочитане; розвивати мовленнєво-комунікативні навички учнів,  вміння чітко і переконливо обгрунтовувати свою думку, діалогічне мовлення та критичне мислення; виховувати естетичні почуття.

Обладнання.  Семантична карта «Що я знаю про сонце?», таблиця запитань, малюнки із зображенням ключових слів  вірша.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Учитель. Діти, наш урок ми розпочнемо з читання невеличкого уривку з відомої української народної казки. Ваше завдання – впізнати героїв і запам’ятати, про що вони будуть розмовляти.

 

1. Читання вчителем уривку із казки «Лисичка-сестричка та вовк-панібрат»

— Здорова була!

— Здоров!

— А що це ти робиш?

— Рибку їм.

— Дай же й мені!

— Отак! Я скільки морочилась, ловила та й віддам йому? Піди, сам собі налови!

— Та як же я наловлю, коли не вмію? Хоч навчи, як її ловити!

— Та як же ловити? Піди до ополонки, встроми хвоста в ополонку і сиди тихенько та й приказуй: «Ловися, рибко, велика й маленька!» То вона й наловиться.

— Спасибі за науку!

 

2. Бесіда з класом

•Чи впізнали ви героїв казки? Хто вони?(Вовк та лисичка)

•Коротко сформулюйте, про що вони розмовляють? Хто  запитує? (Вовк) Хто відповідає? (Лисичка)

•Як називається розмова двох людей? (Діалог)

3. Завдання

Попрацюйте в парах. Розподіліть ролі лисички-сестрички та вовчика-панібрата і спробуйте відтворити діалог, який ви тільки-но прослухали.

(Дві пари демонструють діалог героєв).

 

4. Обговорення за запитаннями

•Чи сподобався вам почутий діалог?

•Хто краще зміг утілитися в роль?

•Які поради ви хотіли б дати своїм товаришам?

 

Фізкультурна хвилинка

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Читання учителем уривку з оповідання Ігоря Січового «Мильна Бульбашка»

Учитель. Діти, я прочитаю вам невеличкий уривок із оповідання Ігоря Січового «Мильна бульбашка». А розіграти діалог із цього

оповідання допоможуть мені Марійка і Славик. Марійка гратиме роль Мильної Бульбашки, а Славик Сонця.

Уривок з оповідання Ігоря Січового «Мильна Бульбашка»

Учитель. Олеся дмухнула в кільце на кінці палички, і в небо злетіла Мильна Бульбашка. Така весела і така красива, що від неї не можна було відірвати очей. На бульбашці, як на екрані телевізора, відбивалося все, що пропливало довкола: дерева й будинки, хмари і квіти, трави і дівчинка Олеся.

Мильна Бульбашка виявилася тендітною, тому легко піднімалася вгору, доки не зустрілася із Сонцем.

Марійка-Мильна Бульбашка. Ти хто?

Славик-Сонце. Я – Сонячне Світило

Марійка-Мильна Бульбашка. І що ти тут робиш?

Славик-Сонце. Я освітлюю і зігріваю Землю, допомагаю рости деревам, квітам, травам. Я роблю увесь світ красивим. Навіть тебе.

Марійка-Мильна Бульбашка. Пхи! Я й без тебе красива. А ти таке жовте й одноманітне. Не вірю, що ти можеш комусь бути корисним. Будь здорове! А я полетіла, аби кожен зміг помилуватися мною.

2. Обговорення за запитаннями:

•Чи сподобалося вам те, як розіграли діалог Марійка і Славко?

•Чи згодні ви з Мильною Бульбашкою, що Сонце не приносить нікому користі?

•А що ви знаєте про Сонце?

•Складання семантичної карти «Що я знаю про Сонце?» (Учитель записує всі запропоновані дітьми відомості про сонце).

Фізкультурна хвилинка.

 

ІІІ. Оголошення теми  уроку

Учитель. Діти, сьогодні ми познайомимося з віршем, який написаний у вигляді діалогу: один з героїв твору запитує, а інший – відповідає. Ви, мабуть, уже зрозуміли, про що буде цей вірш. А тому, хто ще не здогадався, я пропоную загадку, розгадавши яку, ви назвете тему вірша.

                         Може вмить пофарбувати

                      Білу спину в золотий.

                      Вміє воду зігрівати,

                      Має промінь чарівний? (Відповідь: Сонце)

Отже, ми познайомимось з віршем Марійки

Підгірянки «Розмова про сонце».

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

Виразне читання в особах  вірша «Розмова про сонце» вчителем та ученем з високим рівнем техніки читання. (Вчитель - за мітір, учень – за дитину)

Робота над текстом вірша

1.Розгляньте у підручнику малюнок до вірша і скажіть, коли хлопчик розпочинає розмову з мамою про сонце? (Увечері, коли сонце заходить).

2.Що саме його цікавить? (Де сонце спить? Хто йому стелить? Хто його колише? Що йому сниться? Хто його збудить? На кого він найперше погляне, як прокинеться?)

Заповнення першого рядка таблиці

(Дві пари демонструють виразне читання вірша-діалога в особах)

 

V. Підсумок уроку

Метод мікрофону

 

Які б ви запитання задали своїй мамі про сонце? Які б хотіли почути відповіді: наукові чи поетичні?

 

VІ. Домашнє завдання

•Прочитати з мамою вірш-діалог  «Розмова про сонце».

•Усно скласти діалог з мамою або татом про сонце.

•Підібрати та записати у зошит 2-3 загадки про явища природи (сонце, вітер, вода, пори року тощо)

Природознавство 4 клас

 

Тема. Підсумковий урок за розділом

«Природа материків і океанів»

Мета. Закріпити і розширити знання учнів про Землю, природу материків та океанів. Учити аналізувати, зіставляти, порівнювати, узагальнювати. Розвивати мислення і пізнавальну активність, уміння користуватися картами, атласами, додатковими джерелами інформації. Виховувати бережливе ставлення до природи, до дому у якому ми живемо «Земля» та стійкий інтерес до пізнання навколишнього світу.

Обладнання: карта півкуль, глобус, атласи,  презентація «Земля - наш дім», мультимедійний комплект, картки для індивідуальної та групової роботи, віяльце «Світлофор», малюнки материків.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Форма проведення: урок-віртуальна подорож.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго дня школярики!

Відпочивать нам ніколи.

Дружно на уроці природознавства попрацюємо.

 

ІІ. Аутотренінг

                                               школярик

                                               люблю спілкуватися

                            Я                люблю мислити

                                               люблю творити

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Учитель. – Щоб дізнатися тему уроку виконайте вправу «Дешифрувальник».

Слайд 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Так, ми закріпимо знання про материки та океани планети Земля.

- Викресліть букви які повторюються і прочитайте у формі чого буде урок.

 

ЯЯВІРЯЯТУЯЯАЛЬЯЯНАЯЯПОДОЯЯРОЖЯ

(Віртуальна подорож)

- У віртуальну подорож візьміть із собою посмішку, творчість, знання, старанність.

 

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Зупинка «Історична»

Учитель. – На якій планеті ми живемо?

- Що цікавого ви знаєте про утворення Землі?

 

Стратегія «Розповідайко»

Учень 1. – Точний вік Землі, день її народження невідомі. Одні вчені вважають, що Земля – це уламок Сонця, який застиг у космічному холоді і став твердим. Інші вважають, що Земля утворилася із космічного пилу.

Учень 2. – Поки наша Земля охолоджувалася, формувалася пройшло багато – багато років. Всередині вона і досі гаряча – там усе кипить.

Учень 3. – Вчені підрахували, що чотири мільярди років тому Земля вкрилася корою, а вже потім з’явилися вода і суша. Це була перша архейська ера, що в перекладі із грецької мови «найдавніша»

 

Зупинка «Блакитна планета»

Слайд 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. – Чому нашу плпнету називають «блакитною»? (Атмосфера Землі розсіює блакитні промені і створює ілюзію «блакитної» планети)

- Чому ще нашу планету називають так? Розгляньте глобус. Який колір переважає? (Водні простори)

- Чого більше – води чи суші? (Води)

 

Стратегія «Формула»

Учитель. – Більше у 10 раз води на Землі. Складіть формулу. (Діти записують на дошці: вода = суша * 10)

Презентація відео «Голуба планета» 3 частина

 

Стратегія «Уявляю» - робота в парах по картках

Учитель. – Уявіть, на планеті Земля раптом зникли водні простори. Залишилася суцільна суш. Обговоріть це питання в парах і продовжте речення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стратегія «Сенкан»

Учитель. – Скільки океанів входить до складу Світового океану?

- Складемо короткий вірш.

 

Океан

Великий, сильний

Живить, дає, бурлить

Життя без нього неможливе.

Могутність.

 

Фізкультхвилинка під музичний супровід «Рух води»

 

V. Усвідомлення отриманих знань

Зупинка «Цікава  математика»

Учитель. – Розв’яжіть завдання цікавої математики, а відповідь дайте поширену.

 

Слайд 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • ТИМУР – МУР + ХАТА – АТА + ИЙ = …

(Розповідь учнів цікавинок про Тихий океан)

 

Слайд 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • ЄВА – А + РАНОК – НОК + ЗІР – Р + Я = …

(Учні розповідають цікавинки про материк Євразія)

 

Слайд 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Євразія = 1+ 1 = 2 + Я

Учитель. – Що означає ця формула? (Материк Євразія складається із двох частин світу і Я живу в одній із них)

Стратегія «Світлофор»

Учитель. – Прослухайте твердження. Які з них правильні (істинні), а які – неправильні (хибні)? Просигналізуй «Так» - зеленим, «Ні» - червоним кольором.

1) У Світовому океані проживає більше тварин, ніж на суходолі.               Так/Ні

2) Рослин і тварин на суходолі й океані порівну.                                            Так/Ні

3) На великий глибинах океану росте багато водоростей.                             Так/Ні

4) До активно плаваючих організмів належать насамперед риби,               Так/Ні

     кити й дельфіни.

5) Із зростанням солоності води зростає кількість у ній організмів.            Так/Ні

6) До морських ссавців належать дельфіни, тюлені, моржі, котики.            Так/Ні

7) Тихий океан – найбільший і найглибший на Землі.                                   Так/Ні

8) З водоростей виготовляють ліки, паливо, добрива.                                   Так/Ні

 

Зупинка «Візитка материка Африка»

Слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. – Вкажіть, чим відрізняється материк Африка від інших материків?

Слайд 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зупинка «Порівняйка»

Стратегія «Діаграма Венна»

Учитель. – Порівняємо два материки Південну Америку та Австралію.

Слайд 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. – Порівняємо материк Південну Америку із материком Антарктида.

Слайд 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Узагальнення та систематизація знань

Зупинка «Всезнайки»

Слайд 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. – Дайте відповіді на запитання.

Стратегія «Бліц-турнір»

  • Хто відкрив Америку? (Колумб)

  • Хто здійснив першу навколосвітню подорож і довів, що Земля має форму кулі? (Магеллан)

  • Які два материки Західної півкулі утворюють одну частину світу? (Північна і Південна Америка)

  • Найбільший материк планети. (Євразія)

  • Найменший материк планети (Австралія)

  • Океан, що омиває береги Євразії з півдня. (Індійський)

  • Материк, на якому розташовані США і Канада. (Північна Америка)

  • Найменший за площею океан. (Північний Льодовитий)

 

Стратегія «Сам»

Учитель. – Самостійно заповніть таблицю.

 

 

 

 

 

 

 

Зупинка «Тестова»

Стратегія «Горішок знань» (робота в групах)

Слайд 11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. – Попрацюймо в групах, хто виконає завдання, піднімає горішок знань.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фізкультхвилинка

(Під музичний супровід)

Зупинка «Творча»

1) Екофірма «Зелений клас»

Слайд 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. – «Екофірма» просить:

- Зібрати велику кількість рослин у класі, учитися ділитися паростками, доглядати за рослинами.

2) Операція «Розквітай, Новосілко, садами»

Учитель. – Посадіть удома садочок, деревце чи кущик.

Слайд 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Гра «Я – планета Земля»

Слайд 14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. – Яким я є, яким я повинен стати, щоб Земля була вдячною мені за моє існування?

Стратегія «Екологічні долоньки»

Слайд 15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. – Притуліть до глобуса свої долоньки і все життя оберігайте свою планету – вона у наших руках.

Стратегія «Комплімент»

Учитель. – Зробіть комплімент планеті Земля, бо із вісьми планет лише на Землі є всі умови для життя.

Слайд 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ. Підбиття підсумків

Учитель. – Закінчується наша віртуальна подорож. Усі гарно працювали. Вдома, ви розмалювали материк, на який мріяли потрапити. Прикріпіть його на нашу планету Земля.

- Погляньте, яка Земля гарна, мов веселка.

- Хай завжди вона радіє,

  Не сумує, не хворіє!

 

 

 

Тема: Складання таблиці додавання і віднімання числа три. Задачі на    збільшення та зменшення числа на кілька одиниць

Мета уроку: формувати навички лічби; на основі практичних дій розглянути різні варіанти складання таблиць додавання та віднімання трьох; удосконалювати навички та вміння порівнювати числа в межах 10, складати приклади на додавання і віднімання в межах 10; учити складати та розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць; розвивати увагу, кмітливість, логічне мислення; виховувати наполегливість у роботі, охайність під час письма, бажання допомагати один одному, інтерес до уроку математики.

Розумові операції: спостереження, аналіз, порівняння, аналогія, узагальнення.

Демонстраційний матеріал: модель числового відрізку, карта графічної моделі числа 3, еталон складу числа 3, таблиця додавання і віднімання 3, малюнок «Святий Миколай у лісовій школі».

Роздавальний матеріал: віяло, картки «доміно», картки для парної та групової роботи, лічильний матеріал.

Технічне забезпечення уроку: телевізор, відеоролик «Ходить по Землі Святий Миколай»,  фізкультхвилинка «Твори добро», відеоурок від Равлика.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу. Аутотренінг 

Учитель. Повторюйте за мною

                  Я, маленький школярик!

                  Я, умію мислити!

                  Я, умію творити!

                            

          Погляньте один на одного і посміхніться!

          Хочу, щоб ви на уроці мали гарний настрій.

 

Учитель. Святий Миколай прийде сьогодні в клас,

                  Щоб перевірити у нас:

                  Чи умієм рахувати, цифри

                                        в зошиті писати,

                   Та задачу розв’язати.

Відеоролик «Ходить по Землі Святий Миколай».               

Учитель. Ходить по Землі Святий Миколай

Допомагає дітям-сиротам, слухняним діткам, вихованим

І забрів у «Лісову школу»

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Логічна розминка

- Погляньте на малюнок, і дайте відповідь: Хто який подарунок отримає від Святого Миколая?

- Робота з числовими віялами:

1. Скільки звірят у Лісовій школі?

2. Які дії можна виконати із числами 2 і 1 (Додати – додаємо, відняти – віднімаємо)

3. Термометр показує 3о морозу. Скільки градусів морозу покажуть 2 термомитри?

4. Бабуся зв’язала на зиму 3 шарфи і 6 рукавичок. Скільки у бабусі онуків?

5. Є в зайчихи 5 малят,

Неслухняних зайченят.

На обід їх мати жде,

3 прийшли, а скільки йде?

6. Мчать на санчатах

Семеро малят,

Троє з них дівчата,

Скільки ж тут хлоп’ят?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Діти! Поки ви працювали з малюнком і віялами, Святий Миколай положив біля дошки чарівний чобіток, а в ньому чобітки-завдання.

 

Чобіток 1. «Загадковий»

Загадка

На літеру я схожа,

Хто відгадати мене-цифру зможе? (Три)

Отже, сьогодні ми будемо працювати із цифрою 3, числом 3. Додавати і віднімати число 3, складати таблиці додавання і віднімання числа 3.

 

ІV. Робота над новим матеріалом

Чобіток 2. «Краснописець»

  1. Каліграфічна хвилинка

  • Учитель демонструє відеофрагмент про написання цифри 3.

 3 3 3 – з чого складається число: з 2 і 1 а сусіди? 2 і 4.

 

 

Чобіток 3. «Мудрійко»

2) Розв’яжіть ребуси

С3Ж            С3БОК         3ТОН          3ЗУБ

 

Фізкультхвилинка

Руханка на 3

1, 2, 3 – присіли і плеснули в долоньки

4, 5, 6 – присіли і плеснули в долоньки

7, 8, 9 – присіли і плеснули в долоньки.

 

Чобіток 4. «Самостійний»

Попрацюємо індивідуально із числовим відрізком.

до 0 + 2 і 1 Скільки буде? Всього додали? (3)

до 1 + 2 і 1 Скільки всього додали? (3)

до 2 + 3 = 5 Скільки всього додали? (3)

від 10 – 2 і 1 Скільки всього відняли? (3)

від 9 – 2 і 1 Скільки всього відняли? (3)

 

Чобіток 5. «Досліджувач»

Дитячі відкриття

Робить нові відкриття із другом

Робота в парах дітей із яблуками.

Учитель. Візьміть 2 яблучка і додайте до них 3 яблучка. Стало більше яблучок чи менше?

Візьміть 6 яблучок і 3 віддайте другові. Стало більше чи менше яблучок?

Учитель. Щоб легше було додавати і віднімати число 3 складемо таблицю, а допоможе нам відеоролик від Равлика.

          /Перегляд пояснення відеоуроку/

Учитель. - Що вас здивувало у поясненні Равлика?

- Допоможіть Равлику обрати картки, якими ми можемо записати таблицю додавання та віднімання 3.

Чобіток 6. «Книжковий»

Робота із книгою с. 63. Розглянемо таблиці + і – числа 3.

 

Учитель. Гра «Жива таблиця»

- Діти, ви числа. Оживимо таблицю на додавання 3.

- Молодці!

- А тепер оживіть таблицю на віднімання 3.

 

V. Узагальнення і систематизація знань

 

 Чобіток 7. «Дружить із зошитом»

Робота із зошитом с. 63 № 3

Учитель. - Збільшити на 3?                 Зменшити на 3?

2 + 3 = 5                                                  4 – 3 = 1

4 + 3 = 7                                                  5 – 3 = 2

6 + 3 = 9                                                  7 – 3 = 4

7 + 3 = 10                                                8 – 3 = 5

 

Чобіток 8. «Задачник»

  • Приніс нам задачі.

Задача № 5 с. 63 Іринчині та Ганнусині загадки.

Задача  № 6 с. 63 Олекси і Тарасика відрізки

 

Чобіток 9. «Дружний»

Робота в групах

Поставте потрібний знак:

1 група 4 □ 3 = 7          2 група 10 □ 3 = 7

              5 □ 3 = 8                        8 □ 3 = 5

              1 □ 3 = 4                        4 □ 3 = 1

         Фізкультхвилинка

         Відеоролик «Твори добро»

        

          Чобіток 10.  «Творчий»

          Творче завдання.

           - За малюнком складіть задачу на додавання.

Чобіток 11. «Геометричний»

Геометричний матеріал

- Скільки паличок у вас на парті?

- Яку геометричну фігуру можна скласти?

- Скільки трикутників має фігура?

- Давайте станемо по три.

- Складіть чарівний ланцюжок із геометричних фігур

Учитель. - Скільки всього трикутників?

- Який по порядку трикутник у ланцюжку?

- Чому трикутник третій?

 

Діти. Бо у нього все по 3:

- 3 сторони

- 3 вершини

- 3 кути

 

VІ. Підсмок уроку

 

Чобіток 12. «Грайливий»

Гра «Ланцюжок»

- Чому ж це чарівний ланцюжок?

Потрібно перевернути фігури і ми побачимо букви.

- Хто може прочитати?

Учитель. Першокласнички, ми всі завдання чобітків виконали. Ви продемонстрували найкращі знання з математики, були активними, уважними, зосередженими. Ви склали чарівний ланцюжок знань від чобітків.

Вправа «Мікрофон»

                 дізнався

Я              зрозумів

                 навчився

- А хто ж приніс нам ці чарівні чобітки?

- Звучить запис «Святий Миколай».

Заходить  до класу Святий Миколай і роздає дітям «Миколайчики».

bottom of page